wtorek, 29 września 2009

Nowy, lepszy świat


Alan Weisman "Świat bez nas"

Książka Weismana jest fascynującym eksperymentem myślowym - jak wyglądałby świat, gdyby nagle wszyscy ludzie na Ziemi zniknęli?
Czy wytwory naszej cywizlizacji rzeczywiście okazały by się tak trwałe i "ponadczasowe" jak sądzimy? Jak szybko przyroda zaczęłaby odzyskiwać tereny utracone na rzecz miast? Które gatunki roślin i zwierząt jako pierwsze odważyły by się na likwidację pozostałości po homo sapiens?
Na te i inne pytania Weisman odpowiada w doskonały, wciągający sposób, w stylu łączącym w sobie naukową argumentację i nutkę publicystycznego zacięcia.
Nie mam wiedzy, by z Alanem Weismanem polemizować - jego odwołania do biologii, geografii, geologii czytałem z zaciekawieniem, lecz bez nadmiernego zrozumienia. Dlatego też traktuję tę książkę jako opis jednej z możliwych dróg a nie przedstawienie przyszłości. Co zresztą było chyba też zamiarem autora, który sam kilkakrotnie przyznaje, że wielu elementów konfliktu przyrody z człowiekiem przewidzieć się nie da.
"Świat bez nas" to dzieło zmuszające do zastanowienia i uczące pokory. A przy tym naprawdę dobrze napisane popularnonaukowe dzieło.

Zachęcam też do zapoznania się ze stroną  www.swiatbeznas.pl/

1 komentarz:

Violet pisze...

Brzmi kusząco! A strona,którą polecasz podsyca apetyt:)Pewnie po nią kiedyś sięgnę. Dlaczego "kiedyś", a nie "teraz"? Bunin & Co., które stoją na półce będą na to pytanie odpowiedzią:)