niedziela, 30 listopada 2008

Philip K. Dick - wędrówki po śmietniku popkulturyIstnieją pisarze określani mianem kultowych - i mimo, że w ostatnich latach określenie to nieco straciło na wartości ["kultowi" byli Carroll, Coelho czy Grochola] wciąż istnieją twórcy i dzieła zasługujące na oddawaną im przez fanów cześć.
Dla mnie kimś takim jest Philip Kindred Dick. Outsider, wizjoner, seryjnie wyrzucający z siebie kolejne tomy paranoik ze skłonnością do nadużywania farmaceutyków. Gnostyk-amator cierpiący na manię prześladowczą, szukający Boga w odrzutach popkultury.
A przede wszystkim autor takich dzieł jak "Valis", "Człowiek z wysokiego zamku", "Boża inwazja", "Blade runner".
Twórczość Dicka stanowi dla fana duże wyzwanie. Kilkadziesiąt (!) powieści, setki opowiadań, dzieła niepublikowane albo wielokrotnie zmieniane. Tworzył swe dzieła hurtowo - najpierw były to sztampowe opowiadania do gazecideł s-f, potem pierwsze próby powieściowe [najczęściej drukowane w 1 tomie z jakąś nowelą innego twórcy],często 3-4 rocznie.

Logiczną konsekwencją takiej masowej "produkcji" był bardzo nierówny poziom pisarstwa PKD - od dzieł wybitnym, poprzez poprawne aż do takich, o których lepiej zapomnieć.
Dick za życia snuł się na marginesie amerykańskiego świata literackiego - jego dzieła "niefantastyczne" wyśmiewano [do dziś uchodzą za grafomańskie próbki], zaś powieści s-f uważano za popowe i niewarte uwagi "prawdziwych pisarzy".
Dziś PKD ma swoje miejsce w leksykonach - jego ranga i wpływ na kolejne pokolenia twórców i czytelników jest niepodważalny...
Niestety, popularność pisarza ma też swoje minusy - zainteresowało się nim Hollywood, ze wszystkimi tego konsekwencjami; "Impostor", "Pamięć absolutna" ... i wiele innych filmików, spłycających dzieła PKD do fantastycznych strzelanek z mnóstwem efektów specjalnych.
Zdecydowanie lepiej sięgnąć "do źródła" :D
ciekwostka zza wschodniej granicy - 5 "kanonicznych" powieści w 1 tomie!
["Blade Runner", "Ubik", "Marsjański poślizg...", "Trzy stygmaty", "Człowiek z Wysokiego..."]

Dickowski kanon na początek:
- "Blade runner, czy androidy śnią o elektrycznych owcach" [aka "Łowca androidów]
- "Valis"
- "Ubik"
- "Człowiek z Wysokiego Zamku"
- "Boża inwazja"
- "Transmigracja Timothy Archera"

biografia PKD: Lawrence Sutin "Boże inwazje"

ciekawe strony:
- e-booki
- polska strona o Dicku
- wikipedia

Brak komentarzy: